Pet friendly office – je to na rozhodnutí zamestnávateľa, alebo určené zákonom?

V súčasnosti sa čoraz viac stretávame s trendom, že zamestnanci si do práce môžu priviesť svojho psíka alebo mačičku a mnoho kancelárií a pracovných ponúk to dokonca uvádza ako zamestnaneckú výhodu. Ak ste zamestnávateľ alebo zamestnanec, ktorý uvažuje, či môže žiadať o toto právo (a či to vôbec je jeho právo), určite čítajte ďalej!

Pet friendly office - je to na rozhodnutí zamestnávateľa, alebo určené zákonom?
(zdroj: unsplash.com)

Závisí to od zamestnávateľa

V roku 2020 sa vďaka novele zákona zrušil zákaz vstupu spoločenských zvierat do reštaurácií alebo iných stravovacích zariadení, s tým, že daná prevádzka musí splniť niekoľko pravidiel. Táto novela sa však netýka iných priestorov, kde sa zvieratá bežne nevyskytujú, ako sú kancelárie alebo iné pracoviská. Ak ste zamestnanec, mali by ste vedieť, že o tom, či si so sebou môžete vziať zvieratko do práce, rozhoduje výhradne váš zamestnávateľ. Nemôžete sa teda odvolať na žiaden zákon alebo jeho novelu či výnimku. Na druhej strane, stúpajúci trend pet friendly pracovísk vedie k tomu, že sa to stáva takmer samozrejmosťou.

Čo ak budova nepatrí zamestnávateľovi?

Zamestnávateľ upravuje pracovné podmienky na pracovisku, vydáva interné predpisy a smernice, zodpovedá za stav pracoviska a za bezpečnosť a ochranu zdravia zamestnancov pri práci, takže logicky aj to, či je možné vziať psa alebo iné zvieratko na pracovisko. Zamestnávateľ tak môže podľa svojej vôle rozhodnúť aj o tom, že na pracovisko vpustí iba určitý druh zvierat, takže zatiaľ čo kolega so psom môže mať jeho pelech priamo pod pracovným stolom, vy možno vaše morské prasiatko nie. Ak náhodou zamestnávateľ nie je vlastníkom objektu, v ktorom sa pracovisko nachádza (má ho len v prenájme), mala by byť prítomnosť zvieraťa upravená priamo v nájomnej zmluve prenajímateľom. Ďalšou dôležitou otázkou je, kde zvieratko počas svojej prítomnosti bude. Možno bude stačiť peliešok pri pracovnom stole, ale možno bude potrebná aj búdka alebo klietka, kde zvieratko na krátku dobu umiestnite, keď je nepokojné, alebo keď by mohlo prekážať. Najlepšie produkty roka vrátane potrieb pre zvieratká nájdete napríklad tu. Nakúpte tak lacnejšie a z pohodlia domova.

Zvieratko má pozitívny vplyv (takmer) na všetkých

Je dokázané, že prítomnosť zvieraťa na pracovisku má na zamestnanca priaznivý vplyv – na to by ste mali myslieť v pozícii zamestnávateľa, ktorý sa práve rozhoduje, či dovoliť, aby bol jeho office pet friendly. Je spestrením dňa, má pozitívny vplyv na spokojnosť a teda aj produktivitu a udržiava dobrú náladu. Čas, počas ktorého sa zamestnanec venuje svojmu zvieratku, nemusíte považovať za stratený – naopak, najmä u kreatívnych pracovníkov je to čas vyhradený na myslenie. Taktiež môže zvieratko viesť k zlepšeniu pracovných vzťahov medzi kolegami. Zvyšuje sa tiež pracovná morálka a vytvára pracovné prostredie, do ktorého sa zamestnanec bude vracať s radosťou. Ak si však chcete priniesť do práce zvieratko, treba brať ohľad aj na kolegov. Ak je napríklad niekto z nich alergický na zvieraciu srsť alebo má zo zvierat strach, postarajte sa o to, aby sa s ním vaše zvieratko nedostalo do kontaktu jeho zabezpečením – jednoducho povedané, aby nebehalo po celej budove alebo kancelárii, v prípade, že je otvorená. Prítomnosť zvieratka má však aj niekoľko nevýhod a jednou je napríklad zvýšenie nečistoty v kancelárii, najmä ak ide o plznúceho psíka či je vonku práve zlé počasie. To sa však dá vyriešiť veľmi jednoducho – pozrite si napríklad naše tipy pre upratovanie a nechajte sa inšpirovať.