Podnikateľské pôžičky – oplatia sa aj pre začínajúcich podnikateľov?

Ak začínate podnikať, obvykle bývajú vaším najväčším problémom peniaze. Požičať si nie je nič výnimočné, obzvlášť v prvých rokoch, kedy dávate svojmu podnikaniu smer a rozhodujete sa, čím byť výnimoční a iní. Možno ale nemáte bohatého strýka, ani nikoho, kto je ochotný stať sa vaším obchodným partnerom – čo teda v takom prípade?

Podnikateľské pôžičky – oplatia sa aj pre začínajúcich podnikateľov?
(zdroj: unsplash.com)

Nie je pôžička ako pôžička

Odpoveď zrejme pozná každý z nás – najlepším priateľom začínajúceho podnikateľa sa môže v prípade finančného nedostatku stať banka. Možnosti sú viaceré: môžete si vziať spotrebný úver, podnikateľský úver alebo lízing. Hoci každá z týchto možností je pôžičkou, nejde o to isté. Predtým, než naozaj o niečo z vyššie spomenutého požiadate v banke, zvážte, či pôžičku vôbec potrebujete, na čo ju použijete a či ju budete mať z čoho splácať. Ak už máte vymyslené, ako s požičanými peniazmi svojej firme pomôžete generovať prvý príjem, môžete začať riešiť, ako sa k nim dostať.

Povolené prečerpanie len vtedy, ak…

Existujú aj možnosti, ako sa úveru vyhnúť. Ak máte napríklad v banke podnikateľský účet, môžete si k nemu vybaviť tzv. povolené prečerpanie. Výhodou takéhoto spôsobu získania peňazí je to, že nepotrebujete žiadne potvrdenia ani vybavovania – jednoducho si vytiahnete z účtu, koľko potrebujete a splácate, kedy chcete (naraz alebo po častiach). Využívať by ste to však mali iba v prípade, keď viete, že peniaze dokážete rýchlo splatiť. Za takéto požičiavanie totiž platíte úroky a tie sa účtujú za dobu, keď ste v mínuse.

Nezabudnite na nevyhnutné dokumenty

V prípade, že máte záujem o akýkoľvek druh pôžičky, buďte pripravení na to, že banka bude od vás potrebovať relevantné dokumenty. Pri podnikateľskom úvere bude banka požadovať predovšetkým informácie o vás a vašich podnikateľských skúsenostiach, výpis z obchodného registra alebo živnostenský list, ziskový biznis plán a finančný plán. V banke sa vás môžu opýtať aj na to, čo chcete s peniazmi urobiť. Možno sa vám to zdá zvláštne, ale žiadna banka obvykle nechce, aby ste sa dostali do situácie, keď úver nebudete vedieť splácať. Je totiž na to, aby sa vaša firma rozbehla, nie aby sa spolu s vami dostala do problémov.