Poistenia, na ktoré možno zabúdate – alebo proti čomu všetkému by ste sa mali vy a vaša firma chrániť

Najčastejším typom poistenia, ktoré podnikatelia využívajú, je poistenie pri prípadnom prerušení prevádzky či majetkovej škode. Existuje však aj niekoľko ďalších oblastí, na ktoré je potrebné pri podnikaní myslieť, alebo si na ne minimálne spomenúť vo vhodnom čase. Ktoré to sú?

Poistenia, na ktoré možno zabúdate – alebo proti čomu všetkému by ste sa mali vy a vaša firma chrániť
(zdroj: unsplash.com)

(Ne)Klasické poistenie auta

Asi neexistuje firma alebo podnik, ktorá by na seba nemala napísané aspoň jedno motorové vozidlo. Či už ide o dodávku alebo osobné auto, zo zákona je povinné dobré známe PZP a potom je tu aj možnosť priplatiť si za havarijné poistenie. Podnikateľské vozidlá nie sú výnimkou – ale vedeli ste, že ak vlastníte viacero áut, môžete si poistenie vybaviť výhodnejšie pre všetky naraz? Väčšina poisťovní vyžaduje, aby ste mali minimálne 5 a viac vozidiel a poistku vám ušijú na mieru. Môžete pri tom využívať výhody, ako rôzne bonusy za vernosť, možnosť využiť partnerské servisy, odtiahnutie vozidla do preferovaného servisu či elektronické prihlasovanie vozidiel.

Pretavte poistenie do zamestnaneckého bonusu

Ak máte minimálne 5 zamestnancov, môžete využiť aj výhodné poistenie zamestnancov. Takéto poistenie sa môže stať súčasťou zamestnaneckých výhod, ktoré svojim zamestnancom poskytnete. Ide napríklad o balíček skupinového životného poistenia, ktoré má výraznejšie výhodnú cenu, než ak ho uzatvoríte individuálne a pomôže vašim zamestnancom a ich rodinám zabezpečiť sa pri výkone povolania či nečakanom úraze alebo chorobe. Rovnako môžete pre svojich zamestnancov uzatvoriť skupinovo iba úrazové alebo rizikové životné poistenie. Výhodou je predovšetkým cena a tiež jednoduchá správa poistenia či individuálne pripravená ponuka.

Ak chodíte často na služobné cesty

V neposlednom rade nezabúdajte ani na bežné poistenia, ktoré využívajú rovnako nepodnikatelia, ako aj podnikatelia. Ak často cestujete mimo Slovensko na zahraničné pracovné cesty, určite by ste mali mať uzatvorené cestovné poistenie, napríklad AXA cestovné poistenie môžete mať aj so zľavou. Pri častom cestovaní sa oplatí viac poistenie na rok, než iba to krátkodobé a je tiež na mieste zvážiť, či cestujete najčastejšie sami, alebo vás chodí na služobné cesty z firmy viacero. Opäť totiž existuje nielen rodinné, ale aj skupinové poistenie pre osoby cestujúce počas roka do zahraničia. Vaša firma však musí mať nad 20 zamestnancov a ponúkajú ho len niektoré poisťovne, narozdiel od predošlých poistení, ktoré si môžete zabezpečiť v každej väčšej poisťovni.